Zajímavosti
Materiály používané při výrobě

Hlavním materiálem pro výrobu je velice kvalitní třísločiněná hovězinová useň (vyčiněná kůže volů, býků a krav) - tzv. HLAZENICE.

Činění kůže se provádí v koželužnách. Je to složitý fyzikálně chemický proces, během kterého se voda v kůži nahrazuje činícími látkami - z kůže se stává useň, u které je díky koželužskému procesu zajištěna trvanlivost.

Činění přírodními tříslovinami je naprosto ekologické a výrobky z takto činěných usní jsou zdravotně nezávadné.

U výrobků, kde je požadována především vysoká pevnost v tahu - vodítka, třmenové řemeny apod. - se může používat useň chromočiněná. Takto činěná useň je velice pevná, mírně tažná a příjemně měkká. Ačkoli je chromočinění nejkvalitnější způsob činění usní z ekologického hlediska se od tohoto způsobu činění ustupuje a tudíž ho i při výrobě používám pouze omezeně.

Jako podklad pro vyměkčení výrobků - podložení obojků, postrojů, rukojetí vodítek apod. - používám jemné měkké jehnětiny, vepřovice, nebo kozinky. Tyto měkké usně se dají dobře a jednoduše udržovat na rozdíl od plstěných podkladových materiálů, které mohou začít po delším používání zapáchat.

Výrobky jsou šity ručně převážně polyesterovými nitěmi impregnovanými včelím voskem.